Veenilaiendid: põhjused, klassifikatsioon, sümptomid ja ravimeetodid

veenilaiendite sümptomid

Kui soovite veenilaiendite kohta lisateavet, lugege seda artiklit. See aitab teil mõista haiguse peamisi põhjuseid ja ka iseseisvalt ära tunda veenilaiendite esimesi sümptomeid.

Vähesed teavad, et veenilaiendid on üsna levinud haigus, mida esineb peaaegu 30% naistest ja 20% meestest. See on tingitud asjaolust, et esimesed sümptomid võivad olla peaaegu nähtamatud. See artikkel aitab teil välja selgitada, kuidas veenilaiendeid iseseisvalt ära tunda, kui neid saab veel konservatiivselt ja ohutult ravida.

Mis on veenilaiendid?

Veenilaiendid on levinud haigus, mis võib põhjustada palju ebamugavusi ja oluliselt halvendada elukvaliteeti. Veenilaiendid tekivad siis, kui veenide seinad kaotavad oma elastsuse ega suuda tõhusalt verd südamesse tagasi pumbata. Pikaajaline seismine või istumine, pärilik eelsoodumus, liigne kehakaal, rasedus, südame- ja veresoonkonnahaigused – kõik see võib viia veenilaiendite tekkeni. Sümptomite leevendamiseks ja isegi haigusest vabanemiseks on erinevaid meetodeid.

Veenilaiendid on veresoonte häire, mis tekib siis, kui veeniklapid on nõrgenenud ja vereringe on häiritud. Sellepärast see juhtub.

Meie veresooned pumpavad verd jalgadest südamesse spetsiaalsete klappide töö tõttu, mis ei lase raskusjõu mõjul verel jalgadesse voolata. Kuid juhtub, et klapid nõrgenevad. Ja siis hakkab osa verest veenides jääma ja selle tulemusena suureneb surve neile. Venoossed seinad laienevad ja kahjustuvad. Aja jooksul muutuvad veenid suuremaks ja suuremaks. Veenilaiendite all kannatavate inimeste jalad võivad tunduda, nagu oleksid naha all tohutud köied.

Veenilaiendid ei ole ainult esteetiline probleem. See haigus võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, nagu tromboos, haavandid ja isegi kudede nekroos. Seetõttu on äärmiselt oluline veenilaiendid iseseisvalt ära tunda ja esimeste märkide korral arstiga nõu pidada. Mida kergem on haiguse kulg, seda lihtsam on ravi. Veenilaiendite arengu peamised põhjused.

Veenilaiendite tekke põhjused võivad olla erinevad. Vaatame igaüks neist lähemalt.

  1. Üks peamisi tegureid on pärilikkus. Veenilaiendid tekivad inimestel, kellel on geneetilise mutatsiooni tõttu nõrgenenud venoosne sein. Pidage meeles, kas teie pereliikmetel oli veenilaiendeid. Kui teil on, siis on teil ka selle haiguse tekke oht. Siiski ärge kiirustage ärrituma. Kui juhite tervislikku eluviisi ja hoolitsete oma tervise eest, on kõik võimalused veenilaiendite ilmnemise vältimiseks. Kuid alati on oluline jälgida oma toitumist ja elustiili ning olla oma tervise suhtes tähelepanelik.
  2. Jalgadel töötamine. Kui töötate erialal, kus peate veetma palju aega seistes, olge eriti tähelepanelik oma jalgade seisundi suhtes. Veenilaiendite tekke oht on suur. Esiteks mõjutab seisva tööga inimesi jalalihaste liikumatus. Kui inimene kõnnib palju, tõmbuvad lihased kokku ja suruvad veresooned kokku, mis aitab verd südamesse suruda. Kuid kui seisate terve päeva ühe koha peal, jäävad teie veenid ilma toetuseta. Seetõttu suureneb seistes veenilaiendite tõenäosus. Eriti tähelepanelikud peaksid oma tervise suhtes olema järgmiste ametite esindajad: õpetajad, kokad, kirurgid, operatsiooniõed, juuksurid, kelnerid, müüjad, baarmenid, treialid, massöörid.
  3. Istuv töö võib negatiivselt mõjutada ka veresoonte tervist ja veenilaiendite ilmnemist. Need on kontoritöötajad, autojuhid, programmeerijad, raamatupidajad, raamatukoguhoidjad, kassapidajad, õmblejad, pangatöötajad, juveliirid ja telefonioperaatorid. Istuv eluviis suurendab ka veenilaiendite tekkeriski ja on ohtlik. Lõppude lõpuks ei tööta säärelihased ja veri seisab. Veenid laienevad ja muutuvad veenilaienditeks. Eriti halb on kombeks jalgu risti ajada. Võite veenidele survet avaldada, põhjustades tromboosi. Ärge unustage teha töötamise ajal pause ja vähemalt mõnikord teha soojendust või vähemalt jalutada kontoris.
  4. Raske füüsiline töö ja raskete raskuste tõstmine võivad samuti põhjustada veenilaiendeid. See on tingitud asjaolust, et suure raskuse tõstmisel tekib kõhusisese rõhu hüpe, mis kandub loomulikult edasi jalgadele ja põhjustab veresoonte venitamist ja klappide häireid. Kui olete laadur, tõstja, ehitaja, laohoidja, kaevur või peate oma elukutse raames tõstma raskusi, pidage meeles, et see on ohtlik ja võib põhjustada veenilaiendeid.
  5. Pikad ja sagedased lennud on ohtlikud ka veresoonte talitlusele. Lennu ajal toimuvad atmosfäärirõhu muutused, mis avaldavad negatiivset mõju ka veresoontele. Lennukis ei saa jalgu sirutada ja mugavat asendit on raske leida. Lennuki pardal oleva kuiva õhu tõttu kannatab keha dehüdratsiooni käes. Vere viskoossus suureneb, mis põhjustab venoosse stagnatsiooni ja aeglustab verevoolu.
  6. Rasedus. Tihti juhtub, et esimesed veenilaiendite sümptomid võivad ilmneda just raseduse ajal, kuna naise keha on tohutu koormuse all ja jalgadel tekivad tursed. Arstid võivad sageli välja kirjutada kompressioonrõivaid, mis võivad haiguse kulgu parandada.
  7. Liigne kaal võib põhjustada ka veenilaiendeid. Pealegi on oluline teada, et ülekaalu tõttu ei pruugi inimene aastaid märgata ühtki veenilaiendit. Veenilaiendid võivad peituda märkimisväärse nahaaluse rasvakihi all. Nende visualiseerimine pole mitte ainult raske, vaid ka ilma instrumentaaltehnikata võimatu. Seetõttu, kui olete ülekaaluline ja tunnete end õhtul väsinuna või jalgades paistes, peate esimesel võimalusel pöörduma fleboloogi poole.
  8. Kehv eluviis, alkoholi kuritarvitamine, suitsetamine ja muud halvad harjumused ja sõltuvused. Üldiselt ei sobi veenilaiendid ja halvad harjumused kokku. Ja koos suitsetamise või liigse alkoholitarbimisega on sellel tõsised tagajärjed. Ilma ravi ja kontrollita võivad veenilaiendid esile kutsuda muid veresoonkonna haigusi, näiteks alajäsemete ateroskleroosi.
  9. Kontsad on teie veresoonte vaenlane. Ärge kiirustage ilu taga ajama. Pidage meeles, et kõrged kontsad koormavad teie jalgu palju. Kingad peaksid olema kõigepealt mugavad ja seejärel ilusad. Muidugi on kontsakingad lubatud kanda, kuid ainult aeg-ajalt ärge kasutage neid üle.

Veenilaiendite sümptomid haiguse erinevatel etappidel.

Veenilaiendite algstaadium. Hüvitise etapp. Veenilaiendite algfaasi nimetatakse ka kompensatsioonifaasiks. Selle nime sai see tänu sellele, et kui kehas veenide talitlus on häiritud, aktiveeruvad spetsiaalsed mehhanismid, mis neid häireid kompenseerivad. Sellepärast on ta ohtlik. Inimene võib veenilaiendite märke ignoreerida mitu kuud ja võib-olla isegi aastaid ning kaotada väärtuslikku aega viljakaks raviks.

Välised märgid võivad täielikult puududa või ilmneda ämblikveenide kujul. Neid ei tohiks alahinnata. Need on tõelised veenilaiendite kuulutajad.

Kõik, mida inimene veenilaiendite algstaadiumis tunda võib, on raskustunne jalgades, täiskõhutunne ja tursed. Enamik patsiente omistab need sümptomid väsimusele, eriti kui töö on seotud jalgade stressiga.

Kuid kui olete oma tervise suhtes tundlik, märkasite neid sümptomeid ja pöördusite õigeaegselt fleboloogi poole, võite olla kindel. Sel juhul, kui veenilaiendid diagnoositakse algstaadiumis, on ette nähtud konservatiivne mittekirurgiline ravi. Näiteks erinevat tüüpi skleroteraapia.

Veenilaiendite klassifikatsioon. Mida on oluline teada?

Veenilaiendite klassifikatsioon sõltub kahjustatud veeni asukoha tasemest. Selle klassifikatsiooni kohta on oluline teada, et saaksite sümptomid õigeaegselt ära tunda ja pöörduda viivitamatult fleboloogi poole.

Veenilaiendite klassifikatsioon algab haiguse peamiste vormide tuvastamisega: primaarne (idiopaatiline) veenilaiend, sekundaarne veenilaiend (veenide traumaatiliste vigastuste tagajärjed), vanusega seotud veenilaiendid (seniilsed), kaasasündinud veenilaiendid (emakasisene moodustumine). veenilaiendid) jne.

Primaarsed veenilaiendid on haiguse üks levinumaid vorme. Seda võib leida igas vanuses inimestel, kuigi enamasti arenevad seda tüüpi veenilaiendid naistel. Pärilik tegur on üks selle haiguse põhjusi.

Sekundaarne veenilaiend on haiguse vorm, mis areneb pärast veenide traumaatilisi vigastusi. Venoosne tromboos, operatsioon, trauma ja muud tegurid võivad põhjustada sekundaarseid veenilaiendeid. Tavaliselt tekib seda tüüpi haigus vigastuskohas.

Seniilsed veenilaiendid esinevad kõige sagedamini vanematel inimestel. Keha kasvav vananemine põhjustab veeniveresoonte seinte nõrgenemist, millel on märgatav mõju nende etümoloogiale.

Kaasasündinud veenilaiendeid iseloomustab asjaolu, et haigus esineb loote arengu ajal. Anomaalia veresoonte arengus põhjustab nende elutähtsa funktsiooni rikkumist, nimelt veenide pöörduvat laienemist.

Veenilaiendite teine etapp. Alakompensatsioon.

See on kõige levinum etapp, mille puhul patsiendid juba pöörduvad arsti poole. Subkompensatsioon on staadium, mil organism ei tule enam haigusega ise toime. Sel juhul ei kaeba inimene päeva lõpus mitte ainult valu ja turset, vaid kogeb ka pidevat ebamugavust. Patsiendil on juba raske normaalset eluviisi juhtida. Sellisel juhul tuleks viivitamatult planeerida visiit fleboloogi juurde.

Peamised sümptomid: veenid on selgelt nähtavad, nahk võib omandada sinise varjundi. Jalade turset, valu, põletustunnet ja kergeid krampe ei täheldata mitte ainult õhtul, vaid ka öösel.

Lihtne ravi selles etapis ei ole enam piisav. Sel juhul kasutatakse tavaliselt EVLT-d ja minimaalselt invasiivset kirurgiat.

Kolmas etapp. Rasked veenilaiendid. Dekompensatsioon.

Sel juhul mõjutab veresoonte häireid negatiivselt teiste keha organite ja süsteemide tööd. Kudede toitumine kannatab, neisse koguneb vedelik ja võivad tekkida troofilised haavandid. Veenid deformeeruvad tugevalt ja on võimalikud tõsised tüsistused tromboflebiidi kujul.

Selles etapis on vaja kiiret kirurgilist ravi. Vastasel juhul hakkavad veenilaiendid kujutama ohtu elule.

Oluline on mõista, et haigusel võib olla kas üks arenguvorm või mitmesugused kombinatsioonid. Ja veenilaiendite klassifikatsioon ei ole ühemõtteline, vaid pigem viitab erinevate tegurite kombinatsioonide võimalusele. Kuid olenemata vormist vajavad veenilaiendid ravi. Nõuetekohane ravi võib viia täieliku taastumiseni, vältida tõsiseid tüsistusi ja parandada patsientide elukvaliteeti.

Veenilaiendite diagnoosimine.

Kaasaegses kliinikus on kõige täpsemad ja tõhusamad meetodid veenilaiendite diagnoosimiseks. Peamised veenilaiendite diagnoosimise meetodid on:

  1. Spetsialisti läbivaatus. Esimene asi, mida peate tegema, on fleboloogiga kohtumine.
  2. Ultraheli uuring. See on peamine diagnostiline meetod, mida kasutatakse veenilaiendite tuvastamiseks. Veenide ultraheliuuring võimaldab näha muutusi veenide struktuuris, teha kindlaks, kas verevoolus on takistusi, ja tuvastada muid veenidega seotud probleeme.
  3. Flebograafia. See on diagnostiline meetod, mis võimaldab teil saada alajäsemete veresoontest üksikasjalikumat pilti, samal ajal kui neisse süstitakse kontrastainet. See meetod võimaldab teil diagnoosida nii veenide struktuuri häireid kui ka muid lümfisüsteemi probleeme.
  4. CT uuring. See meetod võimaldab teil saada veresoontest kolmemõõtmelise pildi, mis parandab oluliselt veenide skaleerimist.
  5. MRI uuring. Seda meetodit kasutatakse peamiselt siis, kui ultraheliuuringut pole võimalik teha, kuna selle efektiivsus veenilaiendite diagnoosimisel väheneb.
  6. Termograafia. See meetod põhineb jäsemete soojuskiirguse arvestamisel ja võimaldab teil määrata haiguste esinemist veenide struktuuris.

Uuringuandmete põhjal diagnoosi panemine reeglina palju aega ei võta. Enamik protseduure võtab aega 10 kuni 40 minutit. Ravi eri etappidel on väga erinev, nii et te ei tohiks kunagi ise ravida. Mis tahes tervisega seotud manipuleerimisi saab määrata alles pärast uurimistulemuste saamist.

Veenilaiendite ravimeetodid

Veenilaiendid on tõsine seisund, kuid neid saab ravida. On olemas viise, mis aitavad vältida ebamugavust ja vähendada tüsistuste riski. Oluline on mitte viivitada arsti külastamisega ja järgida tema soovitusi, kuna varajane ravi suurendab oluliselt paranemisvõimalusi. Sümptomite leevendamiseks ja isegi haigusest vabanemiseks on erinevaid meetodeid.

Esimene oluline viis veenilaiendite raviks on elustiili muutmine. Veenilaiendite all kannatavad inimesed peavad pöörama erilist tähelepanu füüsilisele aktiivsusele. Regulaarse treeningu eesmärk on tugevdada alakeha lihaseid ja stimuleerida vereringet. Kõndimine, ujumine, jalalihaste võimlemine – kõik see võib olla heaks abiks veenilaiendite ravis.

Teine võimalus on muuta oma dieeti. On palju tooteid, mis võivad veenilaiendite olukorda veelgi halvendada: kange kohv, kuumad vürtsid, alkohol, rasvased ja rasked toidud. Parem on valida toidud, mis on rikkad vitamiinide, mineraalide ja kiudainete poolest. Näiteks köögiviljad, puuviljad, maitsetaimed, kääritamata piimatooted, pähklid, kala.

Esimesed kaks meetodit on kohustuslikud tingimused haiguse mis tahes etapis.

Järgmine samm, kui arst on seda määranud, võib olla uimastiravi. Vereringet parandavaid aineid sisaldavate salvide, kreemide ja geelide kasutamine aitab vähendada turset ja valu. Võite kasutada ka ravimteraapiat; arst määrab pillid.

 

Kaasaegsed veenilaiendite ravimeetodid hõlmavad järgmist:

  1. Obliteratsioon ja koagulatsioon. Emiter sisestatakse veeni läbi mikropunktsiooni. Laser soojendab täpselt verd, mis põletab veresoonte seinu ja sulgeb veeni (seda nimetatakse skleroosiks). Pärast protseduuri lõppu emitter eemaldatakse. Aja jooksul muutub veen sidekoeks ja taandub seejärel täielikult. Protseduuri kestus on umbes pool tundi. Kohe pärast ravi lõppu võib patsient naasta normaalsesse eluviisi. Saadud tulemuste kindlustamiseks on vaja mitu päeva kanda kompressioonrõivaid.
  2. Skleroteraapia. Mõjutatud anumasse süstitakse spetsiaalne aine, mis liimib selle seinad kokku. Liimitud anum on vereringest välja jäetud ja aja jooksul lahustub.
  3. Raadiosageduslik ablatsioon. Toimemehhanism on sarnane laserteraapiaga. Protseduuri käigus sisestatakse veeni kateeter, mis soojendab selle seinu ja paneb need ka kokku kleepuma. Mõne aja pärast veen taandub.
  4. Miniflebektoomia. See on minimaalselt invasiivne kirurgiline operatsioon, mis viiakse läbi lokaalanesteesias ambulatoorselt. Läbi punktsiooni eemaldatakse kahjustatud veen ettevaatlikult ilma sisselõigete ja õmblusteta.
  5. Haiguse rasketes staadiumides on näidustatud kirurgiline ravi, mis jätab moonutatud veenid ilma võimalusest verd tühjendada.

Veenilaiendite ravi kaasaegses kineetikas 

Kaasaegses kliinikus teatakse, kuidas patsiente tõhusalt aidata. Arstid on juba teinud tuhandeid operatsioone ja aidanud miljonitel patsientidel veenilaienditest vabaneda. Kui teil on veenilaiendid, siis tea, et kunagi pole liiga hilja minna kliinikusse ja saada ravi.

Kaasaegses kliinikus töötavad ainult kõrgelt kvalifitseeritud arstid, kes on spetsialiseerunud veenilaiendite ja muude veenihaiguste ravile. Patsientidele pakutakse erinevaid ravivõimalusi, sealhulgas laserteraapiat, skleroteraapiat, raadiosagedusravi ja kirurgiat. Kasutatakse ainult kõige kaasaegsemaid seadmeid ja tehnoloogiaid. See tagab maksimaalse tulemuse ja minimaalse komplikatsioonide riski. Lisaks on professionaalne kliinik veenikirurgia vallas üks arenenumaid riigis.

Professionaalse kliiniku eeliseks on ka see, et patsientidele pakutakse ainult individuaalset lähenemist. Iga patsient on ainulaadne ja ravi käigus võetakse meetodi valikul arvesse kõiki tema iseärasusi. Kliiniku põhieesmärk on võimaldada patsiendil naasta tavaellu ja unustada veenidega seotud probleemid.

Ärge arvake, et veenilaiendid kaovad iseenesest. Tõepoolest, harvadel juhtudel võivad sümptomid elustiili muutuste või teatud ravimite tõttu paraneda. Siiski on oluline mõista, et see on vaid ajutine paranemine ja ravi on endiselt vajalik. Arsti külastust edasi lükates saate haiguse kulgu ainult halvendada.